Historie klubu Slovácký Veteran Car Club Uherské Hradiště

Vážení příznivci a milovníci historických vozidel,

začátek klubu se datuje do roku 1977, kdy pod klubem Výpočetní techniky, který byl součástí tehdejší organizace "Svazarm Uherské Hradiště", se sešli první nadšenci a zakladatelé našeho současného klubu.

Mezi nimi byli dnes už zesnulí Vašek Malina, František Kučera a pak zejména v Uherském Hradišti a mezi veteránskou populací známý Jožka Milis na kterého obzvlášť rádi vzpomínáme. Další ze zakládajících členů je Jožka Pomajbík. Sama organizace nám mnoho nepřála, a proto se brzy uskutečnil přestup do "Svazarmu Kunovice".

Zde byly podmínky díky vedoucímu Emanovi Proseckému sice příznivější, ale zejména finanční potřeby na pokrytí akcí se nedostávaly. Klub proto získával peníze pořádáním burz, zábav nebo akcí, které pořádal Bohuš Kovář pod názvem "Táto, mámo jeď opatrně!". O někom, kdo by poskytl sponzorský dar, se tenkrát nemohlo ani uvažovat.

Teprve po roce 1989 se mění situace a klub získává statut občanského sdružení. Se souhlasem starosty UH. Hradiště si dáváme název "Slovácký veterán car club Uherské Hradiště" a pracujeme pod vedením dalšího ze zakládajících členů pana Stanislava Kuřiny, který je předsedou klubu dodnes. Pořádají se různé zájezdy na zahraniční burzy a díky osobním známostem se konají besedy s takovými osobnostmi, jakými bezesporu byli a jsou zasloužilý mistr sportu pan František Šťastný, Dola Veřmiřovský, několikanásobný vítěz rally Paris-Dakar Karel Loprais, dálkový cestovatel a spisovatel Míla Urban, známý kreslíř Václav Zapadlík nebo novodobý cestovatel Petr Hošťálek.

Klub postupně přibírá členy z jiných veteránských organizací, které nepřežily změny ve společnosti a tak dnes má sedmdesát členů od Dolních Bojanovic přes Kyjov, Nivnici, Zlín až po Holešov. Díky bohatým a letitým zkušenostem z předchozích ročníků, osobnímu nasazení a přátelské atmosféře se naše akce staly známé a oblíbené nejen u nás, ale i v zahraničí. Význam a popularita klubu stále roste a to je pro nás velmi zavazující.

Stanislav Kuřina

Zde uvádíme další stručný text o historii klubu, který sepsal  pan Juřička někdy v roce 2012


Okénko do minulosti

Kronika klubu od roku 1978

Vzpomínka na některé členy klubu